joi, 25 noiembrie 2010
duminică, 21 noiembrie 2010
byron mood
Am răcit fredonând Strada ta şi aplaudându-i pe cei de la Iris. Strada lor e mereu scena, iar eu îi aştept de câte ori pot acolo, pierdută în mulţime. Cu lămâie şi miere, bomboane mentolate şi poftă de budincă de vanilie mă topesc şi ascult Byron unplugged.
Nu-mi mai eşti doar o stafie
Cu tăceri şi cu scufie,
Nu-ţi mai sunt doar o bucată
Fără miez şi feliată.
Vin continuu, vin mereu
Vin fiert în sufletul meu.
Nu-mi mai eşti doar o stafie
Cu tăceri şi cu scufie,
Nu-ţi mai sunt doar o bucată
Fără miez şi feliată.
Vin continuu, vin mereu
Vin fiert în sufletul meu.
joi, 18 noiembrie 2010
recviem
Atât pentru actori cât şi pentru filme bune...
Recviem pentru talent, geniu şi pasiune...
Muzică, versuri, dramă...
Recviem pentru poezie.
Îmi pasă
Mi-e dor de tine
Şi nu-mi ajung celelalte
Uite ca un surogat
Pentru puritate
Nu s-a găsit.
Mi-e dor de tine
Mi-e tine de tine
Mi-e înlăuntrul meu de tine
Mi-e nu ştiu cum,
Mi-e nu ştiu ce,
Mi-e dor de tine ca de casă.
Îmi pasă!
Adrian Păunescu
miercuri, 17 noiembrie 2010
dragă mi-e publicitatea
...cu floricelele şi păşunile ei mănoase cu tot. M-am oprit virtual pe iqads.ro din reflex şi din obişnuinţă. Şi vizionez de zor ronţăind chips-uri şi sorbind mai mult acid decât lichid, nu mă pot bucura altfel de reclame. Primul clip - Ulpio Cremita sau Eugenia Reloaded. Şi mă întreb parafrazând clasicii..."Unde eşti tu, Eugenia doamnă? Că te vând acum alţi ei, Să remarci că ai fost notorie, Şi te relansează vrei nu vrei." Noua variantă, care tot de foame ţine sau mai nou de dulce (există aşa ceva?) promite biscuiţi mai fragezi şi cremă mai bună. Iscusiţi exploratori ce suntem, nostalgici încă şi fideli gusturilor de demult, reciclăm şi îmbunătăţim oare? Milka merge pe aceeaşi frecvenţă, astfel încât dacă acum ceva vreme marmota lor învelea ciocolată în staniol -replica de aur, mai nou propun o nouă ocupaţie în acelaşi ton - animatori de văcuţe. Genul acesta de sintagme, expresii căpătă sens şi sensuri favorabile pentru produs în limbajul colocvial. Şi nu am niciun dubiu că văcuţele nu sunt fericite la cât de gustoase sunt produsele. Ingenios, eficient că altfel abordau un ton mai serios şi lejer, aşa găsesc ultimul lor spot publicitar. Următoarea oprire e la ROM. Confuz, întortocheat, "cum să mă induci în eroare în mai puţin de 15 secunde?". Măcar am aflat cum e cu americanii şi stelele. Stai să înţeleg: dăm ROM-ul americanilor, era o glumă de fapt, ok, nu-l mai dăm şi-i facem imn. Aham! Împrumutăm atitudinea americanilor ca să ne promovăm produsele şi exagerăm ca ei! Doar aşa are sens.
Lapte şi miere!!! Poveste romantică - checked. Ceva dulce, în cazul nostru, prăjitură - checked. E un fel de romance publicitar, care culminează treptat în funcţie de etapele ideale şi iluzorii ale vieţii unei femei, etape care ating superlativul "lapte şi miere".
Rienergy - Pisica. Îmi place spotul, deşi e foarte trist să strigi pisica "Pisica!", adică e clar că suntem într-o reclamă şi că tipul e un ciudat. Ce-mi place şi mai mult e că ciudatul de tip nu se transformă după ce bea energizantul într-un tip mişto. Urmează apoi avalanşa de superlative. Supersinele lui declanşat de băutura energizantă îl ajută doar să continue ceea ce face. Nimic mai mult! Adică să strige pisica într-un mod neobişnuit, însă tipic lui. Continuă să continui - nimic exagerat sau deplasat. Să fie primul spot sincer? Ingenios!
Lapte şi miere!!! Poveste romantică - checked. Ceva dulce, în cazul nostru, prăjitură - checked. E un fel de romance publicitar, care culminează treptat în funcţie de etapele ideale şi iluzorii ale vieţii unei femei, etape care ating superlativul "lapte şi miere".
Rienergy - Pisica. Îmi place spotul, deşi e foarte trist să strigi pisica "Pisica!", adică e clar că suntem într-o reclamă şi că tipul e un ciudat. Ce-mi place şi mai mult e că ciudatul de tip nu se transformă după ce bea energizantul într-un tip mişto. Urmează apoi avalanşa de superlative. Supersinele lui declanşat de băutura energizantă îl ajută doar să continue ceea ce face. Nimic mai mult! Adică să strige pisica într-un mod neobişnuit, însă tipic lui. Continuă să continui - nimic exagerat sau deplasat. Să fie primul spot sincer? Ingenios!
joi, 4 noiembrie 2010
noi, noiembrie
sâmbătă, 30 octombrie 2010
conjugând tăcerile

Mali tace şi-i displace,
crede chiar că din tăcere se vor naşte cactuşi şi himere.
Fuge iar după cuvinte, prinde-n zbor boabe de linte,
uscate, sănătoase sunt vorbele alese
Fuge iar după cuvinte, prinde-n zbor boabe de linte,
uscate, sănătoase sunt vorbele alese
ca s-o ţii un veac aşa fără gust şi cu perdea,
ca să nu dai greş nicicând, să fii cafeniu şi blând.
Spune Mali, spune tot
despre păsări şi compot, despre gangsteri şi infuzii
rosteşte doar ... creând contuzii.
sursa foto: weheartit.com
miercuri, 20 octombrie 2010
a gândi potrivind
Ştie Mali, ştie bine: despre cactuşi, albine...
Cum seamăn unde nu-i găseşte, şi observă, împleteşte
Mai curând ea potriveşte.
"Ace-n cozi, ace-n cozi au amândoi."
Cum seamăn unde nu-i găseşte, şi observă, împleteşte
Mai curând ea potriveşte.
"Ace-n cozi, ace-n cozi au amândoi."
Şi iată-mă, adunând gândurile potrivite pentru a vă vorbi despre Ion Bîrlădeanu. Recunosc că pentru mine rămâne cunoscut ca cel care creează potrivind bucăţi de imagini decupate de prin reviste. Aşadar, până la omul care potriveşte, Ion Bîrlădeanu a fost pe rând omul care taie stuf, munceşte în fabrică, păzeşte Casa Poporului, sapă gropi, reciclează hârtie şi neferoase, trăieşte din mila altora. Colajele pop art din ziare şi în special din reviste comuniste sunt considerate de artist propriile sale filme. Filmele sale inspiră şi respiră româneşte, iar dacă ar scoate sunete ar chiui aşa ca în cântecele populare moldoveneşti. Satiră, ironie...aceste colaje sunt comedii înrămate, thrillere fanteziste, iar personajele principale sunt figuri politice, artişti români şi străini. Lipsa de educaţie trece neobservată datorită viziunii sale şi uite că nu trebuie să mergi la liceu pentru a ghici adevăratul context politic al vremii. Spun încă o dată filme pentru că în creaţiile semnate de Ion B. apar împreună Ceauşescu, Sergiu Nicolaescu şi Chaplin, Louis Armstrong şi Jean Constantin, aşa că limitele spaţiale şi temporale sunt potrivite şi redimensionate îmtocmai pentru a deschide ferestre în lumea unui autodidact român, din Vaslui, comuna Zăpodeni. Pentru a vă convinge recomand vizionarea documentarului The World According To Ion B. Biografia şi puterea exemplului.
Încă ceva: artistul declară într-un interviu dat ziarului Cotidianul că se adresează oamenilor deştepţi. Aşa că poftiţi şi priviţi!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)