Se afișează postările cu eticheta winter. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta winter. Afișați toate postările

vineri, 7 ianuarie 2011

agnes


Să fie iarnă! Şi iarna vine din Danemarca, dar cântă din Berlin de o vreme. Agnes Obel compune muzica şi versurile. Apoi interpretează. Şi o înregistrează din dormitorul ei. Deşi nu este o povestitoare, artista creează atmosfera, construieşte şi ocupă decorul. Muzica ei vine ca o stare, se aşază confortabil şi te aşteaptă pe tine. She's all about you kind of singer! Un pian şi o voce care se deschid spre tine. Şi te duci departe rulând şi derulând aceleaşi filme, eşti cu tine şi râmâi cu tine pentru că Agnes este atât de subtilă încât aproape te confunzi cu cântecele ei. Îşi ţese pânza şi te învârte iar şi iar...


Winter mood on... pentru că muzica ei te ia de mână şi face iarna mai pastelată, mai suportabilă, mai fragilă şi poate chiar mai umană. Intri în casă, te scuturi de zăpadă şi răsufli frigul uşurat. Mâinile vor fi înroşite încă puţin iar tălpile se dezmorţesc...Philharmonics!Play!


Foolish, feebleminded, wrong and senseless

Right rod off long ago,

there's nothing more you need to know

there's nothing more you need to show

Let us disagree, cause wrong was made for you to be

Agnes Obel - Avenue


Brother Sparrow

Beast


foto: Tv Noir

miercuri, 6 ianuarie 2010

winter time in my town


”Antistenes spune că , în unele regiuni îndepărtate , frigul este atât de atroce încât cuvintele îngheaţă imediat cum sunt pronunţate , şi au nevoie de oarece timp pentru a fi dezgheţate de căldura şi a putea fi auzite .În acest fel , se poate întampla ca unele cuvinte rostite în vreme de iarnă să fie percepute abia atunci când vine vara.”
Plutarh