Se afișează postările cu eticheta ice girl. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ice girl. Afișați toate postările

miercuri, 4 mai 2011

cajsa siik





Drag mi-e dimineaţa când descopăr câte o voce şi-un ritm asupra cărora îmi las urechile să zăbovească. Apoi, le acopăr la loc, să nu răcească sau să nu se rătăcească, până ajung să le despic puţin la capătul lumii. Am căutat să-i aflu povestea, ca s-o pot localiza cumva în cântecele ei. Şi-am avut mult de căutat sau au scris prea puţini despre ea. Surpriza a fost să-i găsesc propria explicaţie. Cajsa Siik merge la pescuit, priveşte marea până işi încurcă gândurile printre valuri. Apoi îşi pune cuvintele pe muzică. Melodiile ei s-au concretizat după o escapadă în Spania, iar în inima Seviliei, într-o cameră deasupra unui bar de flamenco, lasă pe hârtie versuri cât să umple 11 cântece. Albumul Plastic House a fost înregistrat în Suedia, la întoarcere. Spune că dincolo de toate albumul este despre mersul la pescuit într-o duminică dimineaţa, pe alocuri pop, acustic şi alternativ.




Aici, în lumea mea, albumul ei este despre vânt sărat şi cer cu nori negri, poate un colţ de mare şi-un far luminat. Însă fără ploaie şi furtună, fără frig şi fără lună. Un bolovan pe post de scaun, o minte ca o undiţă lăsată-n apă să prindă şi să desprindă scenarii, niciodată peşti, şi-o oră de ochi fixaţi pe albastru şi probleme duse de valuri. Vocea şi ritmul, pe rând, te prind şi te desprind, te aruncă, te scufundă şi te leagănă până la mal.




Cajsa Siik. Plastic House. Suedia.Voce şi chitară.




















photo: http://www.myspace.com/cajsasiik/photos


luni, 21 martie 2011

I like Li

Mai am o oră din ziua asta...zi în care mă împlinesc în ani! Au încetat apelurile, mesajele şi mail-urile să apară. E linişte...şi-mi place liniştea doar aşa, pe bucăţi! Îmi las degetele pe taste şi e doar Lykke Li cu mine şi tu, virtualiceşte vorbind. Am trecut prin toate azi, prin ore, minute, iar ore...şi urmăresc să ajung la secunde. M-a obosit puţin euforia şi chestiile alea mici şi dragi, atenţia şi atenţiile.




Am stins toate luminile,

să fie întuneric şi noapte împreună

fără lacăt, fără lună.

Din faruri şoseaua îşi prinde-n ceaţă

o cunună.

Şi tot răzbat în casă, pe podea şi prin perdea

rând pe rând ochi de automobile

ca nişte astre cu motor, fragile.

Vrei o palmă să te măsoare

din cap şi până-n picioare

acum, când eşti fără soare şi ninsoare.



O palmă cu mai multe mâini...

un ochi cu o duzină de priviri,

o gură cu trei poveşti,

amestecate cu minte-n grabă...

de cuvinte.



Am ascuţit de curând un gând,

sper să lase urme descifrabile

pe bucata-mi de pământ.

Să-l învârt între degete o oră,

astfel ora să-mi pară zi,

ziua timp fertil.

Crezi de o vreme că lumea asta mată

trebuie bine ferecată,

şi orice uşă descuiată

e un zar aruncat din mână în mână

ce sensuri îndrugă şi amână.



Timotej Zachrisson. Cunoscută drept Lykke Li. Născută primăvara. Suedia.

luni, 7 februarie 2011

try red, reddish, karen elson



Jumătatea roşie a lui Jack White vine de pe tărâmul Angliei. Dacă învelişul de porţelan şi plete-i roşcate o consacră carierei de model, inteligenţa emoţională o conduce încet şi sigur spre muzică.
Şi le îmbină pe ambele plăcut şi uimitor, îşi ia copiii în turnee şi se ocupă de un magazin vintage. Albumul de debut The Ghost Who Walks e dovada vie că în tărtăcuţa modelelor se întâmplă ceva acţiune, ceva poezie, multă dramă, că doar despre femei vorbim, şi că roşu, alb şi negru devin ritm, versuri şi sunete. Salutăm maniera prin care se exprimă, apreciem simţul artistic şi recunoaştem că este molipsitoare partea uşor întunecată a poveştilor fredonate.


"Ultimately I've learned to pride myself on being quirky. I very much adore people who are outcasts, and I've always loved to around interesting people, circus-type people."

Karen Elson in a Marie Claire UK interview


foto: Marie Claire UK, photo credit Simon Burstall

vineri, 7 ianuarie 2011

agnes


Să fie iarnă! Şi iarna vine din Danemarca, dar cântă din Berlin de o vreme. Agnes Obel compune muzica şi versurile. Apoi interpretează. Şi o înregistrează din dormitorul ei. Deşi nu este o povestitoare, artista creează atmosfera, construieşte şi ocupă decorul. Muzica ei vine ca o stare, se aşază confortabil şi te aşteaptă pe tine. She's all about you kind of singer! Un pian şi o voce care se deschid spre tine. Şi te duci departe rulând şi derulând aceleaşi filme, eşti cu tine şi râmâi cu tine pentru că Agnes este atât de subtilă încât aproape te confunzi cu cântecele ei. Îşi ţese pânza şi te învârte iar şi iar...


Winter mood on... pentru că muzica ei te ia de mână şi face iarna mai pastelată, mai suportabilă, mai fragilă şi poate chiar mai umană. Intri în casă, te scuturi de zăpadă şi răsufli frigul uşurat. Mâinile vor fi înroşite încă puţin iar tălpile se dezmorţesc...Philharmonics!Play!


Foolish, feebleminded, wrong and senseless

Right rod off long ago,

there's nothing more you need to know

there's nothing more you need to show

Let us disagree, cause wrong was made for you to be

Agnes Obel - Avenue


Brother Sparrow

Beast


foto: Tv Noir

marți, 12 octombrie 2010

E.B.

Emma Bovary. Erzebeth Batory. Asta pentru a clarifica semnificaţia iniţialelor. Două figuri notorii după caz, în literatură şi în istorie. Două figurine brune prinse într-un vârtej emoţional asemănător. Încă din 1857 personajul francezului Gustave Flaubert oferă chip şi contur unei tipologii feminine. Emma Bovary este eticheta pusă femeii cu fanatice aspiraţii, cu idealuri romantice, a celei care tânjeşte la trăirile pasionale exagerate prin romane şi simte nemulţumire faţă de propria condiţie socială. Romancierul aşază toate coordonatele pentru ca povestea eroinei să conducă spre un final dramatic: frustrările sociale sunt potolite cu cheltuieli exagerate, deşertul emoţional aprinde flacăra adulterului, iar după faptă şi răsplată urmează suicidul. Personajul este victima propriului mod de a percepe viaţa, a impresiilor prelucrate şi puternic influenţate de literatura acelei perioade, a senzaţiilor induse şi opuse celor cunoscute sau experimentate. Un alt prizonier al propriei realităţi este Charles, soţul Emmei, care orbit de iubire ratează acţiunea propriu-zisă a romanului. Departe de a fi impulsiv sau frustrat, Charles Bovary există sub semnul statorniciei, a perseverenţei, a puerilei iluzii de reciprocitate. Charles iubeşte cam de la pagina 22 şi încă aproximativ 300 de pagini. Şi iubirea lui creşte, chiar dacă află trădarea. Oare să existe şi o astfel de tipologie umană? A statornicului? A iubitorului? Există doar atât timp cât acesta trăieşte în lumea lui.
Lăsând francezii la o parte, ungurii o au pe Erzebeth Batory, o contesă influentă şi bogată care a trăit între 1560 şi 1614. Dacă în primul caz mi-am luat informaţiile lecturând, în acest caz am văzut filmul. Povestea e impresionantă şi în acest caz, contesa este o femeie puternică, inteligentă, superstiţioasă, palidă şi frumoasă, crudă şi sângeroasă. Mult diferită de Madame Bovary, se apropie totuşi de aceasta fiind fragilă emoţional şi sătulă de bărbaţii influenţi din acea perioadă. Nebunia ei este pusă pe seama pasiunii pentru un tânăr. Diferenţa de vârstă şi dragostea ei copleşitoare o îndeamnă să caute elixirul tinereţii veşnice. Mijloacele prin care obţine tinereţea sunt sângeroase şi conduc la sacrificii umane. Doamna Dracula nu este decât o femeie disperată să menţină dragostea celui pe care-l iubeşte. Contextul social, statutul şi trecutul cu experienţe şocante explică şi declanşează crima în serie. Să sperăm că Erzebeth Batory e doar o excepţie, nu o tipologie!
Filmul se numeşte The Countess, este proiectul Juliei Delpy, nu insistă prea mult pe detalii istorice, dar reuşeşte să surprindă o contesă obsedată de putere, iubire şi tinereţe. În rolul Darvuliei apare Anamaria Marinca, scenariul este impecabil...mi-au rămas în minte vreo două secvenţe, cea cu pasărea şi cea cu şuviţa de păr.

joi, 21 ianuarie 2010

ice water

Anneke van Giersbergen, născută în Olanda, este cunoscută ca fiind "vocea" trupei The Gathering din 1994 şi până în 2007. În 2007 iniţiază proiectul Agua de Annique şi debutează cu albumul Air. O recomandare puternică şi prima piesă pe care am ascultat-o, Beautiful One, m-au determinat să vreau mai mult...Lost and Found , Ice Water şi restul e poveste...Povestea artistei care se încadrează natural în tiparul Ice girl. Pure Air este al doilea album, lansat în anul 2009, iar In Your Room este ultimul album al Annekei apărut pe 30 octombrie, tot în 2009. Enjoy!


joi, 7 ianuarie 2010

ice girl

Franţuzoiaca Emilie Simon îşi dedică al doilea album frigului, gheţii, sunetului paşilor lăsaţi în zăpada şi pinguinilor. În timp ce se documenta pentru album se întâmplă să fie contactată de producătorul Luc Jaquet pentru a compune muzica şi versurile pentru coloana sonoră a documentarului său "La Marche de l'Empereur". Filmul apare în Franţa la începutul anului 2005 şi soundtrack-ul acestuia rămâne cunoscut ca fiind "The Original Film or Television soundtrack of the year 2006". Prin muzică, voce şi poezie Emilie Simon "sparge gheaţa", transformă elementele de decor: frigul,vîntul, zăpada şi apa în personaje,şi aduce în prim plan senzaţiile, emoţiile şi trăirile umane...http://www.youtube.com/watch?v=jZD2rFLbX2c