sâmbătă, 11 septembrie 2010

they soundtrack my summer

Am primit vara asta şi porţia de mix belgian asigurat de cei numiţi Hooverphonic. Fără doar şi poate, sound-ul constituie felul principal, în timp ce vocea răspândeşte mesaje despre feluri de a simţi. Cântecul lui Geike seamănă a confesiune. E personal, metaforic, abundă în exclamaţii, iar acţiunea e acel feel, repetat şi regăsit în multe dintre melodiile semnate Hooverphonic. Iată şi motivul pentru care devin soundtrack-uri! Desertul îl reprezintă videoclipurile în care chipul expresiv al blondei din Belgia apare frecvent în prim plan. Ingenioasă modalitate de transpunere, expunere, identificare şi interpretare!



Hooverphonic pentru că sunt empatici, pentru că după ce asculţi Eden...
...parcă ai crede în Edenul cuiva şi te-ai flata crezând că al tău există, pentru că deşi Geike Arnaert a părăsit trupa după 10 ani alături de Alex Callier şi Raymond Geerts, timp în care muzica lor a atins toate superlativele...încă le-ai spune că eşti: Maaaaaaaaad about you!

joi, 5 august 2010

Perlman, Gardel, Schindler şi Pacino

Prefer ritmul lui Itzhak. Pacino dansează orbecăind. De la masa lui Schindler viaţa se cântăreşte în alb, negru şi detalii. Cum ar spune Alfredo Le Pera pe muzica lui Gardel: Por una cabeza todas las locuras/Su boca que besa borra la tristeza/Calma la amargura. Mulţumesc pentru pere!

http://

marți, 27 iulie 2010

elocvenţa tăcerii

http://

Însă nu mulţi pot să tacă atât de "artistic" precum Alessandra Ferri şi Sting. Şi atunci tăcem cum putem: orgolios, mişeleşte, categoric şi impunător. Ne lipsim nerostind cuvinte şi ne amintim de copilărie când din motive de exces de răsfăţ sau timiditate ne "mânca pisica limba". Ajunşi la maturitate ne amăgim gândurile, ne înşiretăm limbile şi ne sufocăm cuvintele în piept. În marea majoritate a cazurilor, rezultatul este departe de un recital la chitară sau de dansul unei balerine. Se apropie însă de o ceartă zdravănă, un regret înregistrat în colţul stâng al gurii, o respiraţie tărăgănată, zdrăngănitul unui pix, frecarea palmelor sau gesturi de alungare a unor gânduri care iau forma muştelor. Dar să tăcem şi să ne bucurăm...de cei doi artişti tăcuţi!

joi, 15 iulie 2010

to keep, kept, kept

Definition: a keeper keeps keeping...
Conclusion: a keeper is never kept!
So, you, there:

  • drawning in the same glass of water
  • eating the same cake
  • crying over the same spilt milk
  • always being a day late and a dollar short
  • also known as being away with the fairies

stop being AWOL!

http://


black sandals, burning sun

...si Bonobo. Mai ales, Bonobo. In special, Black sandals. In principiu, o Kiara cu flori de cires in par. In realitate, who knows? Ideea e simpla: cand soarele arde si privirea iti pica pe sandalele negre, asculta Bonobo. It brings along the chills!
http://

sâmbătă, 3 iulie 2010

ape şi iar ape

Nici nu mai ştiu ce înseamnă culorile însoţite de coduri. Trebuie că anunţă ceva destul de îngrijorător dacă luăm în calcul numerotarea victimelor şi a locuinţelor distruse...Oraşul meu mă fereşte de apele care curg şi inundă. De aici le văd doar mânia şi natura: plouă cu stropi mari şi reci şi cu fâşii de lumină pe boltă. Ştiu că undeva aproape furia apelor atinge oameni...Howl and hang on, people!



http://
Asculta mai multe audio Muzica

joi, 1 iulie 2010

ritm rece pe timpul verii




Oare nici canicula să nu topească barierele? Bulgărele de foc agăţat pe cer dilată şi cască mai adânc rupturile din noi. Diferenţele se prelungesc precum şinele, iar existenţele continuă paralele. Tâmplele ard, chipurile sunt umede, ochii sticloşi şi ritmul e rece.