marți, 8 martie 2011

teorie despre cer

Am un fel de-a fi dimineaţa când nu mă pot trezi, şi-mi las mâna pe podea iar arătătorul îl mişc ca pe o lingură în cafea... Chipul mi-e în soare Somnul nu se măsoară în mişcare. Oare ştie fiecare? Despre suflete şi flori, Despre cum ai amânat pentru o vreme acei nori. În prima privire e pământul aburit, opac şi fără smalţ. E aşa doar pentru o clipă, sunt grăbită. Am un fel de-a fi şi fără cer nu mă pot trezi. Că e cerul doar cu sfere, cu elice şi himere, că-s doi ochi deasupra mea: înaltul cu aripi şi păsări, râul cu flăcări îngheţate. E fondul unui soare, Apă, munte... Radiera ce-mi şterge liniile de pe frunte. În restul privirilor e pământul glasul, vederea şi cântecul. E aşa pentru restul de zi, Am timp, mă pot privi. http://

marți, 1 martie 2011

pentru cămile dunele sunt zile

Din ore cresc zile, dunele trezesc în deşert cămile
Nu-mi trec aşchiile de ieri şi-ţi vorbesc.
Cuvintele aaaau au un sunet greu,
prea puţin înţeles şi probleme de intenţie.
N-am chef de convenţie, aşa că flutură
pe geam resturile de pretenţie.

Din ore cresc zile, dunele trezesc în deşert cămile
Trec, trecem şi abia pe urmă trece rece
Ca o tuse seacă ce vine să te-nece.
Spune-mi două din zece:
Ai văzut tu pământ fără cer?
Atunci măcar chipul cu care ne asemănăm?

Pentru dune cămilele sunt ore
Îi imaginezi pământului prea mult cer,
iar el tace precum mâncarea
în care scapi foi de dafin şi piper.
Cât te poţi deosebi de chipul
cu şase miliarde de asemănări?

Pentru cămile dunele sunt zile.

http://

luni, 28 februarie 2011

fallulah

I fall fall fall...I met Fallulah. It starts by falling and it gets you an ah! In a manner of speaking: Într-o piaţă cu lume, fructe şi legume Miroase a ceai de dimineaţă, cu prune... Ce bine ar prinde nişte glume! Parcă-ar râde şi nenea cafeniu care pare că pofteşte o bucată de lichiu. Conversaţiile le schimbăm în lei, apoi le cântărim în portocale, ardei. Pentru dimineţile pline de chipuri şi de voci care povestesc nimicuri. Pentru zilele în care plasele te duc în torţi şi le simţi din mâini în umeri ca pe nişte roţi. Când tălpile numără prea multe guri de canale şi vântul pipăie la colţuri buzunare. Şi vezi că e iarnă şi n-ai ce-i face Dai de Fallulah, pe bună dreptate! Detalii: Danemarca, Maria Apetri, The Black Cat Neighbourhood - album de debut. http:// http://

my heart goes hush

And it goes like that for a couple of days now.

Can't hear the tic and tac, yet
My pulse hushes like a sky jet.
Polar bears are gone to swim
Sail and hunt,
hope again to keep the blue.
Yeah, the fish, they simply wish
to keep waters wet.
In my seventh life I'll come as a vet.
guess, it's no time yet.
In between, I learn to wait
to stand and surf
to deal with whole
and embrace remains.
Here is some sky, gather your lands!

http://

marți, 22 februarie 2011

nebuni englezii ăştia

Dacă tot am văzut Gladiatorul de trei ori cu tata, La vita e bella, Pulp fiction fiecare la televizorul lui, aseară mă uitam la 44 Inch Chest, film ales pentru că promitea dramă. Eu am râs tot filmul şi la un moment dat mi s-a alăturat şi tata. Şi-am vizionat şi ne-a pus pe gânduri, am râs şi ne-am întrebat. Adevărul e că ne alegem şi noi nişte filme! Am lăudat actorii, ideile, Europa...lumea etc.

Ideea e că nu-i un film care se uită uşor, pentru că prezintă genial o situaţie banală: infidelitatea. Există o simplitatea a argumentelor personajelor aproape naivă şi de aceea şi comică. Pe lângă duritatea limbajului, replicile sunt poezie, dar poezie gospodărească, o poezie despre o iubire imperfectă întreţinută în 21 de ani de căsnicie. Evident, m-au cucerit replicile!!! Comică situaţia în sine: soţia te înşală cu un chelner francez, tânăr şi frumuşel....autch! Tu eşti un englez vrednic, deci da, cred că doare! Acum tu şi prietenii tăi îl răpiţi că doar suntem în filme. Tu eşti în ceaţă! Dar ei ştiu mai bine, mereu prietenii ştiu mai bine! Ei cred că dacă tu te răzbuni, repari chestiile legate de orgoliu, îţi recapeţi bărbăţia şi lucrurile revin la normal. Mai mult, se oferă şi ei să te ajute şi chiar par mai pătimaşi decât săracul de tine! A te răzbuna sau a nu te răzbuna? Tot amuzante mi se par şi conversaţiile prietenilor, cum ştiu ei exemple de astfel de cazuri şi cum ajung până la Biblie.

Ziceam că are şi un substrat profund filmul. Profunzimile ţin de rezumarea celor 21 de ani de căsnicie, de redefinirea dragostei, de asemănarea soţului cu mirele în miniatură, din plastic care ornează tortul mirilor.

În ciuda pronosticurilor noastre, francezul primeşte o bătaie zdravănă, o lecţie de morală, dar şi un raport explicit vizual al daunele provocate. Copleşit, este lăsat să plece! Nu ştiu multe despre Ray Winstone, dar pe Colin Diamond n-o să-l uit uşor!

Poveste de Malcolm Venville.
http://

luni, 21 februarie 2011

one morning they brought light to my horizon

Dacă tot vorbeam despre cei plecaţi cu piraţii, să continuăm acum cu cei care se intersectează cu aceştia. Despre Bedouin Soundclash am aflat după ce am devorat Coeur de pirate. Şi ştiu cam aşa: că sunt canadieni, că spun poveşti uşor alternative, uşor raggae, că sunt trei crai, că au voce, chitară, bas, şi tobe, că au patru albume din 2001 şi până în prezent. Acum ştiu şi că-mi place, în special, ultimul album, Light the horizon, şi colaborarea cu piratul blond, şi clipurile şi versurile. Ce-i drept, îmi cam plac! Muzica lor e light şi chill, perfectă pentru duminicile alea în care îţi arunci ochii înjumătăţiţi când în ochii ei, când pe pereţi. Play, enjoy and rest your head on her!








french, a pirate and her soul

Azi sunt plecată cu piraţii, aşa că aşteaptă-mi cele mai învolburate reacţii. Mă duc pe o corabie purpurie acolo unde marea dimineaţa e gălbuie, dacă vreau să trezesc norii păşesc pe călcâie şi dacă vreau să ascult peştii cobor în adânc o frânghie. Să nu uit de căpitan... cu braţe tatuate şi chip de copilă, navighează mereu prin colţurile în care îndrăgostiţii vâslesc. Din Canada, cu drag: numai suflet de pirat şi versuri în franceză! http://